אודותינו

דרור צחובוי התיישב בזכרון יעקב בשנת 2002. "חיפשתי לגור בצפון ובאחד הימים ביקרנו חברים שמול ביתם היה בית להשכרה"…… וכל השאר היסטוריה.הקליטה בזכרון היתה די מהירה בזכות קהילה חמה וחברים שייעצו ותמכו.

אלא שמאחור מסתתר סיפור שיכול מן הסתם לתאר את מקורה של יצירתו ואומנותו וזרעיה הנטועים אי שם בשנת 1896 עם הולדת סבו גרשון צחובוי בחצי האי קרים.

סבא צחובוי היה היהודי הראשון שנתקבל לעבודה כאמן מתכת בחצרו של הצאר ניקולאי ה-2 והתמחה בפיסול מיניאטורי ובחריטה ידנית במתכת, אומנות בזכותה הלך שמו לפניו. לימים, כאשר קדרו השמים הפוליטיים מעל אמא-רוסיה, נמלט גרשון צחובוי עם רעייתו דינה (לבית צייטלין) לפינלנד הסמוכה, משם עשו בדרך לא דרך עד הגיעם לקונסטנטינופול, בה שהו 3 שנים עד שבשנת 1920 עלו על סיפונה של אניה שהביאה את הזוג לנמל יפו.

גרשון צחובוי,חרוץ,נמרץ ובעל יוזמה, החל לתור אחר מטה לחמו בעיר ועד מהרה ביצע עבודות מתכת עדינות עבור עשירי העיר תל אביב המתפתחת ולימים פתח בית מלאכה ברחוב לילינבלום כיצרן חותמות אומן המתכת הראשון בעיר.

אט אט הרחיב גרשון צחובוי את תחומי עבודתו והחל יוצר שלטים ממתכות שונות, מדליות ספורט, סמלים לבתי ספר, תנועות נוער ואגודות ספורט וגביעים לארועים חגיגיים.הוא היה חלוץ בייצור מספרים לעצי הדר שבלונות לייצור תיבות והתפרסם בייחוד בזכות ייצור הטבעות לסימון תרנגולות ואפרוחים.

בשנת 1923 נולד לדינה וגרשון בנם הבכור מיכאל ושנתיים אחריו נולד יעקב אחיו.בית המלאכה והעסק התרחב ובשנת 1933 עבר לרחוב הרצל 10. במקביל החל גרשון לייצר סמלים ועיטורים לאגון הבונים החופשים,סמלי פלמ"ח,וסמלי המחתרות  אצ"ל ולח"י.

אחרי מלחמת העצמאות צירף גרשון את בנו מיכאל לעסק ומאוחר יותר את אחיו יעקב מה שהפך את העסק למשפחתי.סבא גרשון השלים את מפעל חייו והחזיר נשמתו לבורא ב- כו' חשוון תש"ך.

מיכאל צחובוי הלך בדרכי אביו והמשיך לפתח ולשכלל את בית המלאכה המשפחתי ברחוב נחלת בנימין בתל אביב(שם שוכנת עד היום החנות) כשהוא יוזם ומחדש עבודות בתחומים רבים ומגוונים ומתוך האומנות הזאת, שאב דרור בנו את השראתו כשהוא למד מאביו המנוח מיכאל את הדרך המיוחדת לשילוב בין תעשיה זעירה לאומנות.לימים התברר כי "הקשר הזכרוני" של דרור  נעוץ בעובדה שאביו מיכאל המנוח היה בין מייסדי ומקימי "בית התותחן".

דרור שהחל את דרכו במיפעל המישפחתי בשנת 1985 , פרש לדרך עצמאית בשנת 1997 והקים חברה פרטית העוסקת בייצור ושיווק של מדליות,סמלים,מוצרי קריסטל ושאר אומנויות, משלב בתוכו את ניסיונו הרב בתחום הייצור, העיצוב וליווי הלקוח עד קבלת המוצר הסופי.

בתוך כך, הצטרף דרור בשנת 1992 לארגון "הבונים החופשים" כממשיך דרכם של אביו מיכאל , דוד יעקב וסבו גרשון ז"ל. קודש ללשכת "עלומים" שם עבר את כל הדרגות עד שהתמנה למשרת נשיא הלשכה בה כיהן במשך שנתיים, במקביל כיהן בתפקידים בלשכה הגדולה למדינת ישראל המשמשת כמנהלת הארגון בישראל.

כממשיך דרכם של מייסדי העסק המישפחתי מספק דרור לכל אחי הלשכה בארץ ובעולם את כל הסמלים והמדליות, העיטורים והתלבושות המיוחדות באיכות וברמה המקצועית הגבוהים ביותר כיאה לבונה חופשי.

כמו כן מספק לחברי ארגון "רוטרי" הפרושים בכל הארץ סמלים ושאר מוצרים הדרושים להם.

קווי המיתאר של הסיפור הזה אוגרים בתוכם פרקים נבחרים בהיסטוריה היהודית – משפחתית של משפחת צחובוי החל מרוסיה , בהמשך לאחר עליית הדור המייסד לארץ עד ימים אלו בהם המשפחה חוגגת 100 שנים לייסודה ועלייתה לארץ ישראל.

לוגו האתר עוצב ע"י אלי גפן ז"ל